Lelki Rehabilitációs Otthon hírei

Vezetői tréning klubvezetők részére a Katolikus Szeretetszolgálat Lelki Rehabilitációs Otthonában Bakonyszücsön

A jó hangulatú foglalkozások egyike

"Hatékony kommunikáció jelentősége a segítő tevékenységben" címmel vezetői tréning zárult a Rákbetegek Országos Szervezetének (ROSZ) klubvezetői részére az elmúlt napokban. Az egész ország területéről érkezett klubvezetők és helyetteseik részére olyan gyakorlatorientált programot állítottak össze, amely segítséget nyújt a klubok működtetéséhez. Az immár hagyományos, több éven keresztül megtartott "képzés" a kommunikáció, a közösségépítés és közösségmegtartás, az élményközpontúság fogalmai köré rendeződött, hiszen ezek nélkül nem tud egy csoport sikeresen működni. A Klubok hiánypótló szerepet töltenek be a megbetegedett személyek pszichoszociális segítésében, de új ötletek beszerzésére, "jó gyakorlatok" megismerésére és azok egymás közötti átadására mindig nagy szükség van.

A terápiás ciklus kezdetén Forsthoffer Erzsébet intézményvezető ismertette a tavalyi év eredményeit, az Otthon által nyújtott szociális szolgáltatás igénybevételére irányuló kérelem benyújtásához kapcsolódó tudnivalókat.

A résztvevők kiscsoportokban elkészítettek projektfeladatokat is, amely különböző témájú rendezvények megszervezésének legfontosabb tudnivalóit, módszereit, eszközeit vette számba, és ezeket közösen megbeszélve új ötleteket kaphattak egymástól a vezetők. Az intézmény vezetőjének irányításával olyan közösségépítő játékokat is kipróbálhattak a résztvevők, amelyeket az általuk vezetett klubokban is hasznosítani tudnak.  

A délelőtt és délután egyaránt zajló programok között a résztvevők szakemberek által tartott interaktív foglalkozások keretében ismereteket kaphattak az erőszakmentes kommunikációról, a zene, mint kommunikációs eszköz lehetőségéről, megtapasztalhatták a kézműves alkotás élményét, valamint szó esett még az egészség megőrzésének titkairól.

Szociális Munka Napja a Katolikus Szeretetszolgálat Lelki Rehabilitációs Otthonában Bakonyszücsön

Az Esterházy Kastély előterében

Mint ismeretes, 1997. óta ünnepeljük a SZOCIÁLIS MUNKA NAPJÁT, amely a szociális szektorban szolgálatot teljesítők esetében piros betűs ünnep. Ezen a napon egy kicsit több figyelem irányul azokra, akik a társadalom gondoskodásra szoruló tagjai ellátásában fokozott szerepet vállalnak.

A Katolikus Szeretetszolgálat Lelki Rehabilitációs Otthonában Bakonyszücsön is hangsúlyt fektetünk a méltó megemlékezésre, amikor is a figyelem a munkatársakra irányul.

Egyszeri anyagi juttatással, valamint közös programmal köszönjük meg munkájukat. Nem volt ez másként ebben az esztendőben sem.

Már korábban elindult az ötletgyűjtés a Kollégák bevonásával, hogy mivel is tudjuk megköszönni áldozatos tevékenységüket, és fontos volt, hogy az együtt töltött idő során a Munkatársak élményt is kapjanak. A közös beszélgetések során határoztuk el, hogy ellátogatunk a pápai Esterházy Kastélyba, amely ugyan sokunk lakóhelyén található, de eddig még nem volt alkalom a megtekintésre.

   2023. november 15-én egy kellemes délutánt töltöttünk együtt a Kastélyban, ahol megismerkedtünk a grófi család, valamint Pápa város történetével. Az élő tárlatvezetés által bepillantást nyerhettünk az Esterházy család mindennapjaiba, amikor is a grófi család hölgytagjai személyesen fogadtak minket. Énekeltek, zenéltek, táncoltak nekünk, és mindezt a gyönyörűen felújított kastély korhűen berendezett termeiben tették. Megható volt számunkra az élmény. Megnéztünk egy kisfilmet Pápa városáról is, amely igen sok, eddig számunkra ismeretlen információval gazdagított minket.

A FÖLDET mi is kölcsön kaptuk! – Innováció az Otthonban

Bakonyszücsön a Lelki Rehabilitációs Otthonban, ahogy saját háztartásunkban is-, a „jó gazda” gondosságával igyekszünk szervezni mindennapjainkat, a rendelkezésre álló „tallérokat” a leghatékonyabban felhasználni. Tesszük mindezt úgy, hogy fontosnak tartjuk óvni, védeni Földünket, mert azt mi is csak kölcsönbe kaptuk, és az utánunk jövő generációnak is szüksége van rá! Fenti gondolatok jegyében nemrégiben esővízgyűjtő hordókat telepítettünk a Jókai utcai épületünk ereszcsatornái alá, ahol igen praktikusan valósítható meg mind az esővíz összegyűjtése, mind a hordóból történő öntözés. A nagyméretű tetőkről lefolyó víz az ereszcsatornába épített vízlopón keresztül négy helyre csatlakoztatott 300 literes műanyag hordóba folyik, amelyek emelvényen állnak. A hordóból egy vízcsapon keresztül megtölthető az öntözőkanna, a vödör. Mivel a hordó emelvényen áll, így nehézség nélkül helyezhető alá az öntözőkanna. Az öntözővizet a növényeink vízpótlására használjuk, és a lágy esővíz egyrészt hozzájárul azok szépségéhez, másrészt nem a hálózati vizet fogyasztjuk e célra. A napokban megvalósuló szélsőséges időjárás és heves esőzés miatt a hordók ma reggelre teljes mértékben megteltek, így azokból a felesleget a zöld fűre öntöztük. Bízunk benne, hogy a házilagos kivitelezésben megvalósított műszaki megoldás beváltja a hozzá fűzött reményeinket! Továbbra is keressük a takarékos, ésszerű megoldásokat, amelyek egyben környezetünk védelmét is szolgálják!

A jövő szociális szakemberei a Lelki Rehabilitációs Otthonban

A diákokkal

Rendhagyó program volt a Lelki Rehabilitációs Otthonban az elmúlt napon. Az ajkai Szent-Györgyi Albert Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium diákjai jártak nálunk, hogy megismerjék az intézmény által nyújtott egyedülálló szolgáltatást.

A negyven középiskolás diák különböző évfolyamokból érkezett, és a következő években sikeres vizsgát téve kisgyermekgondozói, valamint gyermek és ifjúsági felügyelői képesítést fognak szerezni. A program az intézmény történetét és mindennapjait bemutató diaképes előadással indult Forsthoffer Erzsébet intézményvezető tolmácsolásában, majd a Szolnokról érkezett, jelenleg terápiás ciklusukat töltő kedves kis csoport néhány tagjával interaktív beszélgetés keretében kaphattak információt az itt folyó mindennapok sokszínűségéről. Szatmári Lászlóné, Fekete Zsuzsanna, és Pálinkás Györgyné tolmácsolásában elhangzott, hogy milyen fontos ez a lehetőség számukra és a megbetegedett emberek számára egyaránt. Akik már nem először vannak itt, örömmel számoltak be az elmúlt években bekövetkezett nagymértékű fejlődésről. A beszélgetést követően a diákok az elhangzottakkal kapcsolatosan kitöltöttek egy totót, amely egyben összefoglalta számukra az információkat is. Ezt követően csoportok alakítását követően humoros feladatokat oldottak meg az Érintettekkel közösen, amely az empatikus magatartást, a másik emberre való odafigyelést és a kapcsolódó pozitív érzés megélését igyekezett játékos formában megtapasztaltatni. A közös munka segítette egyben az önsegítő tevékenység megélését is, amely a megbetegedett ember kapaszkodót jelenthet, így számára nélkülözhetetlen.

Az érzékenyítést segítő feladatot követően közösen elfogyasztottuk a jelenlévő csoport tagjai által szervírozott zsíros kenyeret és szörpöt, majd megtekintettük az Otthont, ahol a diákok érdeklődő kérdéseikre is választ kaptak.

Egy lépéssel ismét előrébb jutottunk….

Családbarát Munkahely Tanúsító Védjegy

A Katolikus Szeretetszolgálat Lelki Rehabilitációs Otthonában folyamatosan keressük azokat a lehetőségeket, új utakat, amellyel még inkább szolgálni tudjuk beteg embertársainkat a testi és lelki gyógyulásban. Nagyon jó érzés néha megállni és visszatekinteni az elmúlt időszak eseményeire, számba venni az elért eredményeket, tanulni a sikertelenségből, ízlelgetni kicsit a siker ízét, hogy némi elégedettséggel tudjunk ismét erőre kapni és meghatározni a „hogyan is tovább?” kérdésre adandó választ.

Ma, immár hivatalosan is megérkeztek azok a tanúsítványok, amellyel második alkalommal ismét sikeresen nyertük el a Családbarát Munkahely és a Családbarát Szolgáltatóhely megtisztelő címet. A tanúsítványok, mint korábban, jelenleg is, két évre érvényesek.

A Családbarát Magyarország Központ Nonprofit Közhasznú Kft által végzett auditálási folyamat során az auditor helyszíni ellenőrzés során minősítette eddig végzett tevékenységünket, megtekintette a személyi és tárgyi feltételeket, az előzetesen kitöltött kérdőívben rögzítetteknek dokumentációval történő alátámasztását is elkérte. Az összegyűjtött pontszámok alapján váltunk jogosulttá a cím elnyerésére.

A tanúsítványok kifüggesztésével büszkén mutatjuk a hozzánk érkezőknek a sikert, erősítve az eddig is fennálló bizalmat, amely szerint a lelki rehabilitáción nagyon jó részt venni, valódi és hatékony segítségnyújtás történik a mielőbbi gyógyulás érdekében!

 

 

Klubvezetők képzése a bakonyszücsi Lelki Rehabilitációs Otthonban

A tavalyi év sikere alapján idén is „vezetőképző-„t szerveztünk a felnőtt „Daganatklubok” vezetői részére „ A tartósság titka a folyamatos megújulás, avagy hogyan legyek jó klubvezető” szlogen köré csoportosítva programjainkat. Az ország egész területéről, a Rákbetegek Országos Szervezetének égisze alatt működö klubok vezetői jöttek el a nyolc napig tartó terápiás ciklusra. A programok összeállítása során arra törekedtünk, hogy valódi segítséget, ötleteket, innovatív kezdeményezéseket tudjunk átadni a még eredményesebb és hatékonyabb működés érdekében.  

Az első napon Forsthoffer Erzsébet intézményvezető köszöntője, valamint a Klubvezetők bemutatkozása után fenti szlogennel hallhattak tájékoztatást a résztvevők az Otthon tavalyi működéséről, a férőhelykihasználtságról, valamint a Klubvezetők praktikus tanácsokat kaptak a klubok még eredményesebb működtetéséhez is. A tréningszerű módszerrel felépített délelőtt folyamán a résztvevők csoportbontásban oldották meg a kis feladatokat, melyeket aztán közösen értékeltek és levonták a tanulságot.

Az Otthon segítő szakemberei a terápiás ciklusok ideje alatt folytatott foglalkozások elméleti hátterének magyarázatába engedtek betekintést vetített képes előadásaik segítségével, úgy mint a zene jelentősége a mindennapokban és a gyógyulás folyamatában, a pszichológus tolmácsolásában pedig többek között a reziliens viselkedésről kaptak ismereteket. A kézműves foglalkozáson lehetőség volt új technikák kipróbálására, a gyógytestnevelő által bemutatott és közösen végzett gyakorlatok jótékony hatását is megtapasztalhatták.

Szociális Munka Napja a Katolikus Szeretetszolgálat Lelki Rehabilitációs Otthonában Bakonyszücsön

A vidám csapat várja a NAGY DOBÁS lehetőségét

Világszerte november 12-én tartják a szociális munka napját, ami arra hivatott, hogy felhívja a figyelmet az olykor nehéz, de mégis szép hivatásra. A másokon való segítés team-munkában valósulhat meg a leghatékonyabban, amelyben a segítőknek egy csapatként kell dolgozni, hiszen közösen minden feladat könnyebben megoldható.

Ennek megerősítésére a Katolikus Szeretetszolgálat Lelki Rehabilitációs Otthonának bakonyszücsi kis kollektívája 2022. november 16-án a Szociális Munka Napját egy kellemes délutáni bowlingozással „ünnepelte” meg, amely a csapatépítés, játékosság, vidámság, élményszerzés és összetartozás jegyében telt. Az együtt töltött idő egységesebbé kovácsolta munkatársi kapcsolatukat, erősítve ezzel az összetartozás érzését is.  A játék nyújtotta élmények segítséget jelentenek nemcsak a napi munka nehézségeinek leküzdésében, de a vidám pillanatok megélésében is, hiszen közös erővel, összefogással, egymást segítve lehet csak örömtelivé tenni az érintettek és a segítők kapcsolatát, amire a lelki rehabilitáció során fokozottan szükség van, és ez itt Bakonyszücsön, az otthonban kiemelten fontos.

A kis csapat a mozgástól kifáradva, jó étvággyal fogyasztotta el az ünnepi vacsorát. A program megvalósításának anyagi hátteréhez nagymértékben hozzájárult a Katolikus Szeretetszolgálat Alapítványa, melyet hálásan köszönünk.

Az est zárásaként Forsthoffer Erzsébet Intézményvezető Asszony köszönetet mondott az intézményben dolgozó valamennyi munkatársnak lelkiismeretes munkájáért, melyet anyagi elismeréssel is megerősített.

A Lelki Rehabilitációs Otthon is részt vett a Daganatos Betegek II. Országos Művészeti Fesztiválján Tihanyban

Szolnoki Klubtagokkal, akik régi ismerőseink!

Az elmúlt hétvégén került megrendezésre a Daganatos Betegek II. Országos Művészeti Fesztiválja Tihanyban, ahol az Otthon képviseletében Forsthoffer Erzsébet intézményvezető és Dolog Sándorné munkatársunk is jelen volt.

A háromnapos rendezvényen a Rákbetegek Országos Szervezetének Klubjai közül nagyon sokan képviseltették magukat az ország egész területéről, így a Klubtagokkal régi ismerősként üdvözölhettük egymást.

Az esemény kezdetén Varró János Alpolgármester köszöntötte az egybegyűlteket, aki beszédében hangsúlyozta, hogy megtisztelő számukra helyet adni ennek az országos rendezvénynek. Ezt követően szakmai előadások megtartására került sor, elsőként Apró Zoltánné a Rákbetegek Országos Szervezetének Alelnöke köszöntötte a megjelenteket, majd Dr. Juhász Ágnes, a falu háziorvosa interaktív előadása a demenciára, mint korunk népbetegségére, valamint a kapcsolódó szűrések fontosságára hívta fel a figyelmet. A Lelki Rehabilitációs Otthon képviseletében bemutatott zenés prezentációban az országban egyedülálló szolgáltatásra és az igénybevétel lehetőségére hívta fel a figyelmet Intézményvezető Asszony, majd ezt követően Horváth Péter mentálhigiénés szakember, valamint Dr. Szabó János a Rákbetegek Országos Szervezetének Elnöke mondta el gondolatait. Kiemelte a megbetegedés utáni lelki tényezők jelentőségét, valamint előtérbe helyezte a hit, remény, szeretetet hármas egységét, amely nélkül nincs gyógyulás.

A nap további részében „zsíroskenyér” partira várták a résztvevőket, ezt követően a vidám harmonikaszóra többen táncra is perdültek.

Az esemény kísérő rendezvénye volt az ügyeskezű résztvevők által készített kézműves alkotásokból létrehozott kiállítás, túra és hajózás a gyönyörű tihanyi félszigeten, és sor került a tihanyi Levendula Klub fennállásának 30. évfordulójáról történő megemlékezésre is.       

Ismét egy sikeres terápiás ciklus Bakonyszücsön

Mindennapi kapaszkodók - pszichológiai segítségnyújtás

Hogy rohan az idő!!! Megint eltelt egy hét. Ezen idő alatt a Gyógyulj Velünk Egyesület Szolnokról és Budapestről érkezett kedves tagjait láthattuk vendégül. Terápiás programjainkat sikerült egy egész napos autóbuszos kirándulással is színesebbé és emlékezetesebbé tenni, melynek anyagi fedezetét az „Egyházi közösségi célú programok támogatása” elnevezésű sikeres pályázatunk biztosította. Kirándulás úticélja a világhírű Porcelánmanufaktúra megtekintése volt Herenden, ahol interaktív módon kaptunk bepillantást a porcelánkészítés rejtelmeibe.  Majd az Apicius Étterem és Kávéházban egy finom kávé elfogyasztása után folytatva utunkat a Porcelánművészeti Múzeumban ismerhettük meg a Manufaktúra fejlődéstörténetét. A porcelán világába tett kirándulást a közelben lévő Paletta étteremben elfogyasztott ebéddel zártuk. Majd lelkesen folytattuk utunkat Zirc felé, ahol nem a csupán műemlék, de idegenforgalmi látványosságnak számító Bazilikát és a Műemlékkönyvtárat jártuk be. Kissé megfáradva, de élményekkel telve érkeztünk vissza az otthonba.

A veszprémi Fagyöngy Egyesületnél jártunk!

 

A Katolikus Szeretetszolgálat Lelki Rehabilitációs Otthona egyik küldetése, hogy minél több emberhez eljuttassuk az általunk biztosított, Magyarországon egyedülálló, többek között rosszindulatú daganatos megbetegedésben szenvedő társaink részére igénybe vehető lelki rehabilitációs lehetőséget.

A vírushelyzet enyhülésével, ebben az esztendőben kiemelt céljaink között szerepel, hogy az érintetteket összefogó civil szervezetek tagjaival személyesen is megismertessük az igénybevétel folyamatát, az elhelyezési körülményeket, a nyújtott szolgáltatást. Nem volt ez másként a közelmúltban sem, amikor a veszprémi Fagyöngy Egyesület meghívásának tettünk eleget és Forsthoffer Erzsébet, az intézmény vezetője vetített képes előadással mutatta be a nagyszerű szolgáltatást. A résztvevők közül többen már ismerték Bakonyszücs nevét és varászlatos légkörét, akik elismerően szóltak az eltöltött terápiás ciklus alatt kapott foglalkozásokról, élményekről, az együtt töltött értékes órákról.

A látogatás óta már többen beadták elhelyezés iránti kérelmüket…… szeretettel várjuk őket!

Oldalak