Augusztusi ünnepeink

Nagyboldogasszony napi ünnepi Szentmise
Nagyboldogasszony napi ünnepi Szentmise

„Magyar kenyér a magyar asztalán
Minden falatja Istenről beszélt,
Szálljon az égbe milliók imája:
Köszönjük Urunk a magyar kenyért!”
                                  /Kárász Izabella/

Augusztus 20. államalapító Szent István király ünnepe, Magyarország hivatalos állami ünnepe, egyben az új kenyér ünnepe.

Augusztus 20. az egyik legrégibb magyar ünnepnap, Szent István király napja, a keresztény magyar államalapítás, a magyar állam ezeréves folytonosságának emléknapja. Uralkodása idején István még augusztus 15-ét, Nagyboldogasszony napját nevezte ki ünneppé. Akkorra hívta össze Fehérvárra a királyi tanácsot és tartott törvénykezést. Élete végén a király ezen a napon felajánlotta  az országot Szűz Máriának, és 1038-ban ő maga is ezen a napon hunyt el. Az ünnep dátumát Szent László király tette át augusztus 20-ára, mert 1083-ban VII. Gergely pápa hozzájárulásával ezen a napon emeltették oltárra István király földi maradványait a székesfehérvári bazilikában, ami szentté avatásával volt egyenrangú.  Ezen ünnep megtartásáról már az 1222. évi Aranybulla első pontja is rendelkezett.

Otthonunk lakói augusztus 13-án Nagyboldogasszony ünnepe alkalmából Szentmisén vehettek részt, melyet Burányi Roland atya tartott. Az Államalapításról augusztus 19-én emlékeztünk meg.  Ferenczy József Református lelkész ünnepi gondolatai hangoztak el, Szent István királyról és az új kenyérről, majd közös imádságra hívta a jelenlévőket.  A lelkész úr gondolatai után az otthon lakói versekkel színesítették az ünnepet. Zárásként különféle kenyerek kóstolására nyílt lehetőség.